Hovorí sa, že všade dobre, ale doma najlepšie. Často sa stáva, že mnohí z nás odchádzajú na dovolenky niekde do zahraničia, a ani sa neuvedomujú, aké poklady majú tu doma. Dúfam, že vy k týmto typom nepatríte a niečo na našej krajine predsa len milujete. K bohatstvu našej krajiny prispievajú aj architektonické skvosty, z ktorých budete možno prekvapení.

 

Kaštieľ Fričovce
Nachádza sa dvadsať kilometrov od starobylého Prešova. Jedná sa o renesančný kaštieľ zo 17. a 18. storočia. Andrej Švarc, dôchodca: „Dal ho postaviť Valent Berthóty a výstavba trvala iba 7 rokov“. Kaštieľ je špecifický sgrafitami, ktoré sú umiestnené uprostred čelnej fasády. Nájdete tu postavy z mytológie, napr. Venuša, Mars, Zeus, ale aj kráľ Dávid a Šalamún. ,,Kaštieľ je rozhodne raritou na východnom Slovensku, pretože takýto kaštieľ ako máme my sa potom nachádza už len v Strážkach pri Kežmarku,“ dodáva Andrej Švarc, ktorý prezradil aj niečo zo spoločenského života v kaštieli: „Povráva sa, že sám svetový génius Beethoven navštívil popri Petrovanoch aj Fričovce a hral v hudobnom salóniku, ktorý sa nachádzal na druhom podlaží západnej veži. Nie je to písomne podložené, ale my Fričovčania sa veľmi radi dáme oklamať.“ Kaštieľ dnes slúži ako reštauračné a ubytovacie zariadenie. Láka predovšetkým veľa neviest pre romantické fotky v jeho okolí.

 


Kaštieľ Kluknava
Medzi ďalšie architektonické skvosty Slovenska sa zaradil aj kaštieľ v Kluknave. Peter Cenký, učiteľ: „Kaštieľ bol postavený v 16. Storočí, hlavne južné a východné krídlo z podnetu Turzovcov v renesančnom slohu.“ Ďalej dodáva, že kaštieľ bol v 18. storočí barokovo upravený, zlieva v sebe inšpiráciu dvoch výnimočných slohov. V posledných rokoch sa vďaka finančným zdrojom z Európskej únie podarilo kaštieľ zrekonštruovať, a dnes sa využíva ako ubytovacie a reštauračné zariadenie. Aj s ním sa spájajú udalosti, ktoré boli opísané v románe Cholera od Joža Nižnánskeho. Prídu si tak na svoje aj milovníci historických románov.

 

 

Ruiny hradu Lipovce
Medzi naše bohatstvo patria aj hrady a zámky. Zoznámte sa s ruinou hradu Lipovce, ktorý skrýva rôzne tajomstvá, ale aj pekné turistické prechádzky v okolí. Peter Miženko, starosta obce: „Nazývame ho tiež hrad Varhoška. Prvá zmienka pochádza z roku 1262. Na tomto hrade mali v roku 1300 sídlo aj templári, ktorí pili našu minerálnu vodu.“ Za touto hradnou ruinou sa skrývajú aj povesti. Kedysi sa tu totiž počas Veľkého piatku konali rôzne zábavy, a vraj aj preto sa žena oproti tomuto hradu premenila na skalu, ktorá sa dnes nazýva Kamenná baba a je tiež pomerne navštevovaným turistickým miestom.

Kostol sv. Štefana prvomučeníka
Kostoly sú nositeľmi histórie, ale aj usilovnosti našich predkov. Jedným z nich je aj Kostol sv. Štefana prvomučeníka. Na prvý pohľad nenápadná stavba. Očarí však históriou. Interiér kostola bol už totiž tri krát prestavaný. Zažil teda slávu renesancie, baroka a obdobie 50. roka minulého storočia. Jozef Šechný, kňaz: „Z pôvodného, gotického kostola zostalo to najcennejšie v interiéri kostola, a to svätyňa.“ Dnes slúži kostol ako Dom nádeje.
Architektúra a bohatstvo Slovenska sa nenachádza len v jeho mestách, ale aj v dedinkách, ktoré sú neraz dôkazom ešte krajších príbehov, ktoré písala samotná história. Skúsme si všímať naše okolie, a zistíme, že aj to naše Slovensko ukrýva krásne perly v histórii aj architektúre.