Výlety do prírody sú čoraz obľúbenejšie, na turistických chodníkoch môžete dnes už stretnúť tých, o ktorých by ste to určite nepovedali. Výlet do hôr a turistiku ako takú netreba nikdy podceňovať, či už ide o správne sledovanie značiek, alebo vybavenie. Možno ste na poriadnej celodennej túre ešte neboli a neviete, čo si máte zo sebou zabaliť. Hneď na začiatku musím uviesť, že presný návod, čo sa má nachádzať vo vašom batohu, neexistuje! Záleží na viacerých faktoroch, ktoré ovplyvňujú potrebu daného vybavenia. Záleží napríklad na ročnom období, počasí, lokalite alebo aj na tom, či idete na výlet sám, alebo ako partia. Preto vám v tomto článku poskytnem iba tipy, z ktorých si môžete vybrať to, čo uznáte za vhodné.

Kvalitný batoh je základ

Turistický batoh - Vojenský batoh na túru

Na jednodennú turistiku odporúčam batoh so štandardnými rozmermi, ktorý nie je ani veľký, ani malý. Zmestí sa vám do neho všetko, čo budete potrebovať. Pri výbere batohu by som asi zvolil nepremokavý typ. Osobne si vyberám batohy, ktoré majú viac vreciek alebo „priehradok“. Vybavenie si takto môžem naozaj dobre usporiadať a v prípade potreby hneď viem, čo kde mám. Nemusím vždy vyberať von celý obsah batohu. Výhodou tiež môžu byť popruhy, ktoré sa z prednej strany zapínajú okolo pásu a hrudníka. Váš batoh je takto stabilnejší a nelieta zo strany na stranu.

Moja základná výbava

Medzi ďalšie potrebné vybavenie, ktoré by ste mali mať v batohu, respektíve pri sebe, patrí: nôž, petardy, zdroj ohňa, termofólia, baterka, slzný sprej a jedlo s vysokými nutričnými hodnotami (napr. proteínová tyčinka, poprípade na dodanie energie hroznový cukor), samozrejme, aj dostatok pitnej vody.

Výbava na turistiku

Zoznam vecí v batohu:

 1. výškomer – teplomer – kompas
 2. slzný sprej
 3. baterka
 4. kresadlo
 5. mini-statív
 6. zapaľovač
 7. hroznový cukor
 8. termofólia
 9. nôž
 10. petardy a zapaľovač
 11. veľký obväz
 12. lekárnička
 13. proteínová tyčinky
 14. hydratačný vak alebo fľaša s vodou

 

 1. Výškomer – teplomer – kompas – skvelá vecička, ktorú využívam hlavne na zistenie nadmorskej výšky, ale zopárkrát mi pomohla aj pri orientácii v prírode.
 2. Slzný sprej – niektorí odborníci ho odporúčajú napr. pri útoku medveďa na človeka ako ochranný prostriedok, aj keď ten typ, čo nosím so sebou, je maličký, myslím si, že aj to je lepšie ako nič. J Môže tiež slúžiť pri útoku psa alebo iného agresívneho zvieraťa. Sprej však treba nosiť vždy poruke, a nie niekde na spodku batohu.
 3. Baterka – využívam ju v noci pri stanovaní alebo pri vstupe do jaskýň. Ide o mini baterku, ktorá však svieti naozaj dobre a zaberá minimum miesta.
 4. Kresadlo – slúži len ako záložný zdroj ohňa. Založiť oheň s touto vecičkou je niekedy makačka.
 5. Mini statív – táto položka, samozrejme, nie je vo vašom batohu potrebná, ale ja tento mini stavív nosím na túry vždy, tak som ho pridal do môjho zoznamu. Statív sa dá rozložiť až do výšky 28 cm a v zloženom stave má 13 cm.
 6. Zapaľovač – slúži ako hlavný zdroj ohňa – pri zakladaní ohňa alebo pri zapaľovaní petardy.
 7. Hroznový cukor – ide o veľmi účinný zdroj energie. V krízových situáciách vám môže hroznový cukor naozaj veľmi pomôcť.
 8. Termofólia – prostriedok, ktorý sa využíva pri podchladení ako núdzová deka. Sám som ju už dvakrát využil pri nočnom bivakovaní. Termofólia však už pri najmenšom pohybe šuští, preto som ju využil aj ako prostriedok na odohnanie medveďov.
 9. Nôž – dá sa využiť na mnoho spôsobov. Či už na ochranu, prípravu jedla alebo pri vážnom zranení.
 10. Petardy – sú ďalším skvelým prostriedkom na odohnanie útočiacej zveri.
 11. Veľký obväz – ten sa mi už nezmestil do mojej mini-lekárničky. J
 12. Lekárnička – treba ju na túry nosiť vždy. Tá v mojom vybavení má rozmery len 13 x 9 cm a zmestí sa teda aj do väčšieho vrecka.
 13. Proteínová tyčinka – skvelý zdroj energie na nasýtenie prázdneho žalúdka pri dlhších túrach, a to s minimálnymi rozmermi.
 14. Hydratačný vak alebo fľaša s vodou – veľmi som si obľúbil hydratačný vak pre jeho praktickosť. Do vaku sa zmestí až 2,5 l vody. Vak nemá pevné rozmery, preto sa dá napakovať aj do preplneného batohu. Hadička z vaku sa dá natiahnuť až priamo k ústam, takže piť sa dá aj pri pohybe bez nutnosti vyberať vak z batohu.

 

Turistická lekárnička

Či už idete na krátku alebo celodennú túru, lekárnička by mala byť vždy súčasťou vybavenia. Najrozumnejším riešením je poskladať si lekárničku alebo aspoň doplniť vybavením, ktoré uznáte za vhodné. Ja som si kúpil malú turistickú lekárničku z Číny a tú som si doplnil o položky, ktoré som uznal za vhodné. Celá lekárnička má rozmery 13 x 9 cm. Do svojej lekárničky si napr. môžete pridať použiteľné veci zo starej autolekárničky.

V lekárničke mám teda tieto položky:

 1. malé náplasti na rany – 5 ks
 2. trojcípa šatka – 1 ks
 3. malé nožničky – 1 ks
 4. plastová pinzeta – 1 ks
 5. škrtidlo – 1 ks
 6. dezinfekčná utierka (chlorhexidín 0,2%) – 2ks
 7. zatváracie špendlíky – 6 ks
 8. Ibalgin – 3 ks
 9. Paralen – 2 ks
 10. malý obväz – 5 cm x 4,5 m – 1ks
 11. malý leukoplast – 1 ks
 12. tampóny s dezinfekčnou náplňou – 2 ks
 13. klasické tyčinky do uší – 10 ks
 14. dezinfekcia (v nádobke od starých kvapiek) – 0,4 ml
 15. Fenistil – gél (v nádobke od starých kvapiek) – 0,4 ml
 16. rúško – 1 ks
 17. alkoholová utierka – 2 ks
 18. veľká náplasť na rany – 1 ks
 19. veľký obväz – 12 cm x 10 m

Obsah turistickej lekárničky