alt=

Popis Zádielskej tiesňavy

Zádielská tiesňava sa nachádza na východnom okraji národného parku Slovenský kras. Zádielská tiesňava vznikla pôsobením Chotárneho potoka, ktorý ňou preteká. Potok tu vytvoril nádherné kaskády, výklenky, jaskyne a skalné útvary. Nachádza sa tu približne 100 jaskýň, ktoré sa v minulosti stali útočiskom aj pre ľudí.

Tiesňava je dlhá približne 2 km a v niektorých úsekoch široká len 10 metrov. Naprieč celou Zádielskou tiesňavou prechádza náučný chodník, ktorý sa tiahne až ponad tieňavu a končí na mieste, kde aj začína, v obci Zádiel. Na začiatku trasy leží veľké platené parkovisko s bufetom.

Toto unikátne prírodné dielo ponúka nenáročnú prechádzku pre všetky vekové skupiny, a tiež zdatných aj menej zdatných turistov.

 

Trasa a parkovanie

Ako sa dostať do Zádielskej tiesňavy, kde zaparkovať a kadiaľ vediete trasa chodníka? Zádieľká tiesňava sa nachádza nad obcou Zádiel, kde aj začína trasa. Na konci obce sa nachádza platené parkovisko s bufetom. Z parkoviska vedie náučný chodník a aj červená turistická značka naprieč Zádieľkou dolinou. Táto trasa je veľmi pohodová, vedie po asfaltovej ceste. Je teda vhodná aj pre mamičky s kočármi.

Neskôr však na rozcestníku asfaltovú cestu a aj červenú značku opúšťame a pokračujeme smerom do mierneho svahu po modrej turistickej značke. Po asi 20 minútovom stúpaní sa dostávame na prvé výhľady. Treba pozerať značky, vyhliadkové miesta sú väčšinou značené. Modrá značka nás prevedie ponad celú tiesňavu odkiaľ sú neskutočné výhľady na celú tiesňavu.

Po modrej pokračujeme až na rozcestník Veľký Ščob. Odkiaľ sa vrátime po neoznačenej avšak dobre viditeľnej ceste späť do obce Zádiel.  

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Turistika,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.