alt=

Popis Vodného hradu Štítnik

Každá dedinka Slovenska je niečim výnimočná. Niektorá v sebe skrýva aj historické pamiatky. Výnimkou nie je ani dedinka Štítnik, v ktorej sa nachádza vodný hrad. Áno, čítate dobre.

Kedysi bola táto dedinka významným mestečkom, ktoré sa zaoberalo hlavne baníctvom. Podľa historických prameňov sa vodný hrad Štítnik postavil už na začiatku 13. storočia, no na jeho prestavbu dostala rodina Bebekovcov povolenie od kráľa až v roku 1432. Veľký význam mal hlavne pre Turkov, keďže sa im javil ako neprekonateľný. Hrad totiž ohraničovali močariská a rôzne priekopy. Neskôr, v roku 1559 hrad patril do protitureckej obrannej línie. V roku 1577 požiadali o jeho prebudovanie, keďže si mysleli, že hrad je zastaralý a tak nebude účinným prostriedkom obrany.

Z písomných prameňov sa nám zachoval popis z roku 1643 a 1649, že hrad mal jeden kamenný dom pre vojvodu Rákocziho. Ten ho s obľubou často navštevoval. Ďalej k hradu patril aj Horný dom, v tom čase majetok patriaci Sztárayovi. Keďže nebol veľmi využívaný, tak slúžil hlavne ako sklad potravín. Medzi ďalšie časti patril napríklad majer, maštaľ, stodola či dokonca rybník.

Bohužiaľ, v roku 1940 vyhorela bašta a po 2. svetovej vojne slúžil hrad ako sódovkáreň. Hrad sa spolu s kaštieľom prebudoval na veľkú kuchyňu a jedáleň, ktoré slúžili ako učilište až do roku 2010. V roku 2016 pripadol hrad Štítnik dedinke Štítnik.

Momentálne je hrad vyhľadávanou atrakciou hlavne pre mladých. Neustále sa tam robia rôzne podujatia, na ktoré si prídu rôzne vekové kategórie.

Cesta na Vodný hrad Štítnik a parkovanie

Ako sa dostať na Vodný hrad Štítnik a kde zaparkovať? Dostať sa na hrad Štítnik je úplne jednoduché. Hrad sa nachádza priamo v rovnomennej obci. Zaparkovať je možné aj priamo v areály hradu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Dobrodružstvo, Prehliadky,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €50
0 / 5
Pridať do obľúbených