alt=

Popis

Čierny Váh je údolná vodná nádrž na Liptove, bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Nádrž má objem 3,7 mil. m³ vody. Prečerpávacia vodná elektráreň je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.

Hrádza dolnej nádrže je tesne nad horárňou Nižný Chmelinec, vodu Čierneho Váhu zdvihne v dĺžke asi 2 km až po osadu Čierny Váh. Súčasťou hrádze je aj budova elektrárne. Horná betónová nádrž je vpravo nad dolinou na krasovej plošine Vyšné Sokoly (1150 m). Voda z dolnej nádrže sa dostáva do hornej a na turbíny podzemnými prívodmi a prekonáva výškový rozdiel 445 m. Podzemné prívody vybudovali tak, že svahy štátnej prírodnej rezervácie Turková a jej porasty ostali neporušené.

Do konca minulého storočia sa po Čiernom Váhu a jeho prítokoch splavovalo drevo z celého veľkého komplexu lesov povodia. Ešte dnes na hornom toku takmer všetkých potokov sú pozostatky hrádzí. Na vodnej nárži Čierny Váh si môžete uloviť ryby, ale len s príslušním povolením. Výborná oblasť s peknou prírodou, vhodná na rekreáciu a oddych.

 

foto zdroj: chatamarga.sk, energie-portal.sk, alexandrawellnesshotel.sk

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Prečerpávacia vodná elektráreň - Čierny Váh 1.5.2014

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €55 pre 2 osoby
0 / 5
Pridať do obľúbených