alt=

Popis vrcholu Vápeč

Vrch Vápeč sa vypína nad obcou Horná Poruba, ktorá leží asi 9 km od mesta Ilava. Vrch Vápeč má výšku 955,5 m n. m., s ktorou ponúka perfektný výhľad na okolitú krajinu. Vápeč je súčasťou Strážovských vrchoch a v roku 1993 bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu o výmere 75,38 ha.

Pri návšteve vrchu Vápeč odporúčame navštíviť aj jazierko nachádzajúce sa pod vrcholom na žltej turistickej značke. Cesta na vrch Vápeč a späť do Hornej Poruby, by vám nemala zobrať viac ako 3 hodiny.

Cesta a parkovanie

Ako sa dostať na vrchol Vápeč a kde zaparkovať? Na vrchol Vápeč sa môžete dostať z obce Horná Poruba, odkiaľ vedie modrá a červená turistická značka. My sme sa vybrali po červenej a napäť po modrej.

Trasa po červenej turistickej značke je spočiatku nenáročná, stúpanie je len mierne. Stúpanie začne narastať až pri tabuli "národná prírodnú rezerváciu", kde začína stúpať do svahu. Nie je to však nič čo by sa nedalo zvládnuť. Prudký svah následne vystriedajú serpentíny, ktoré už niesu až tak náročné. Po asi 30 min. sa dostanete pod samotný vrchol Vápeč, ktorý však budete musieť obísť. Cesta ďalej pokračuje na Sedlo Palúch, odkiaľ je to na vrchol už len kúsok.

Cestou späť sme šli smerom po žltej turistickej značke, na ktorej sa nachádza malé jazero s príjemným posedením a altánkom. Odtial sme pokračovali smerom na Hornú Porubu až sme sa napojili na modrú značku po ktorej sme prišli až do Hornej Poruby.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Turistika,

Video

Vrch Vápeč - Cesta na vrchol Vápeč - 2018 | 4K - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.