Údolie smrti – Dukla Požiadavka

5.00 / 5
Pridať do obľúbených Vytlačiť
Cena: dospelí €1
Domov >
alt=

Popis údolia smrti

Údolie smrti sa nachádza nad mestom Svidník, smerom na obce Nižný a Vyšný Komárnik. Na lúke je tu umiestnených niekoľko tankov nemeckej i sovietskej výroby. Priamo vo Svidníku je umiestnené Vojenské historické múzeum Piešťany, Múzejné oddelenie Svidník. Tu si návštevníci môžu pozrieť techniku a vybavenie vojsk oboch strán.
Pri slovensko-poľských hraniciach sa nachádza Pamätník čs. armádneho zboru a Vyhliadková veža Dukla.

Duklianske územie je obľúbené miesto amatérskych hľadačov historických artefaktov. Okolité lesy sú ešte aj dnes posiate starou muníciou a vojenským materiálom.

9. septembra 1944 bola zahájená Karpatsko-duklianska operácia, ktorej cieľom bolo preraziť nemeckú a maďarskú obranu v oblasti Duklianskeho priesmyku a pomôcť tak povstaleckým vojskám, ktoré bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Ruské a Československé vojská zahájili operáciu, ktorá mala trvať niekoľko dní, trvala však dva mesiace. Počas krutých bojov utrpeli ťažké straty na životoch a technike obe strany.

Aj keď Československé a ruské vojská nakoniec obranu prelomili, operácia skončila neúspechom, pretože podporiť povstanie sa im nepodarilo. Dôvodom neúspechu operácie je viac. K útočiacim jednotkám na Dukle sa mala pripojiť východoslovenská armáda pôsobiaca v Prešove, ktorá mala vpadnúť do tyla nemeckej obrany. Východoslovenská armáda bola však pred karpatsko-duklianskou operáciou odzbrojená. Časti odzbrojenej armády sa podarilo utiecť k partizánom, avšak to už nemalo taký účinok. Oblasť Duklianskeho priesmyku je navyše pomerne náročná na priechod. Ruská technika a zásobovanie mali s týmto terénom veľké problémy.

Počas celej operácie zahynulo 19 000 sovietskych a 1800 československých vojakov. Ranených na strane útočiacach vojsk bolo asi 88 000. Nemci mali 52 000 ranených, nezvestných, alebo mŕtvych vojakov. Najťažšie boje sa uskutočnili o kvótu 534, ktoré trvali vyše týždňa. Striedavo ju dobíjali naše i nemecké vojská. Útoky na túto oblasť sa uskutočňovali aj niekoľkokrát za deň.

Cesta do Údolia smrti

Ako sa dostať do Údolia smrti? Údolie smrti leží za mestom Svidník, smerom na obce Nižná Písaná a Kružlová. Celé údolie sa rozprestiera na poliach o rozlohe niekoľko kilometrov.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Dobrodružstvo, Prehliadky, Turistika,

Video

Údolie smrti

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Karol

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Údolie smrti je zaujímavé hlavne pre chlapov. Ja som tam bol minulý rok so synom a nemohol som ho odtiaľ odtrhnúť.

  Zápory

  Niektoré tanky boli hrdzavé trocha hrdzavé

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €35
0 / 5
Pridať do obľúbených
od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených