Turniansky hrad  - Vyletik.eu

Popis Turnianskeho hrad

Turniansky hrad sa nachádza na úpätí Slovenského krasu nad obcou Turňa nad Bodvou, iba päť kilometrov od maďarských hraníc a disponuje bohatou históriou. Prvá zmienka o tom Turnianskom hrade sa datuje do roku 1198, kedy podľa rôznych autorov na tomto mieste stál malý hrádok. V roku 1234 niesol názov Tornus. Po tatárskom vpáde však postavili hrad, ktorý pozostával hranolové veže a Slúžil na ochranu cesty z Gemera na Spiš. Obec Turňa nad Bodvou bola majetkom kráľa.

Historické dokumenty uvádzajú, že samotný hrad bol postavený až v roku 1357 hrad sa stal strediskom hradného panstva. Z najznámejších majiteľov bol historický podložený majiteľom Ján Tornay, ktorý hrad opravil rozšíril, teda išlo o prestavbu pôvodného hradu. Po vymretí rodu bol názov hradu vymedzený oblasťou.

Krátko získal hrad aj Štefan Šafár z Branča a to V roku 1409. Neskôr jeho majetky získali Bebekovci a stali sa aj majiteľmi hradu. V roku 1448 tento hrad obsadili Jiskrové vojská, neskôr bol hrad odkúpený Imrichom Zápoľským a to v roku 1476. Majiteľmi boli Zápoľský až do roku 1531. Neskôr boli vykonané nové upevňovacie práce, ktoré si vyžadovali turecké nájazdy, keďže hrad bol súčasťou protitureckej pevnostnej sústavy a súčasne bol pohraničných hradom. Napriek tomu bol hrad obsadený v roku 1652 Turkami. V 17. storočí dal hrad generál Schultz zbúrať a odvtedy je hrad ruinou.

Exteriér hradu nám prezrádza, že jeho jadro disponuje hranolovou vežou. Tento hrad mal aj vlastné opevnenie, ale aj gotický palác, od severnej veže. Historický mladší palác bol situácia na východnej strane nádvoria. Pri veľkej prestavbe v období renesancia bola postavená na juhozápadnej strane delová bašta a ďalšie dve bašty na juhu a východe.

 

foto zdroj: wikipedia.org, panoramio.com

Cesta na Turniansky hrad

Ako sa dostať na Turniansky hrad? Ako sme už spomínali, hrad leží nad obcou Turňa nad Bodvou a to v nadmorskej výške 350 m.n.m. Na hrad hrad vedie cesta priamo z obce, kde sa nachádza aj autobusová zastávka a železničná stanica. Pokiaľ však pôjdete autom, tak parkovisko nájdete hneď na začiatku obce po ľavej strane (smer Rožňava - Košice). Tu sa nachádza aj motorest, kde sa môžete občerstviť.  Z parkoviska vedie cestička, ktorá sa napája na modrú turistickú značku. Značka vedie až priamo na hrad.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Turistika,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €50
0 / 5
Pridať do obľúbených