Téryho chata (Vysoké Tatry) Požiadavka

0 / 5
Pridať do obľúbených Vytlačiť
Cena: od €21 za noc
Téryho chata (Vysoké Tatry)  - Vyletik.eu

Popis

Téryho chata (2015 m) je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách v horskej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách.

Chatu postavili roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. Prešla viacerými stavebnými úpravami, posledne roku 2009. Od začiatku nesie meno banskoštiavnického „lekára chudobných“ Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky a z okolitých štítov prvý vystúpil na Prostredný hrot a na Pyšný štít.

Na Téryho chatu vedie niekoľko turistických chodníkov: zo Zamkovského chaty (cca. 2 hod), zo Skalnatého plesa (cca. 2,50 hod), z Rainerovej chaty (cca. 2,20 hod), zo Zbojníckej chaty (cca. 3 hod) a z Tatranskej Javoriny (cca 5 hod). Turistika na Téryho chatu je veľmi náročná, vhodná pre skúsenejších turistov. Turistika na Téryho chatu závisí aj od počasia. Nie je veľmi vhodné ísť v hmle alebo v daždi. No v peknom počasí sa určite vyberte na Téryho chatu. Výhľad určite stojí za tú námahu.

foto zdroj: davidmichna.com, turistika.cz, ubytovani-tatry.cz

Cesta na Téryho chatu

Ako sa dostať na Téryho chatu? Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline neďaleko Piatich Spišských ples. Na Téryho chatu sa môžete dostať z turistického strediska Hrebienok, kde sa nachádza aj parkovisko. Z Hrebienka vedie červená turistická značka na Zamkovského chatu a odtiaľ zelená turistická značka až na Téryho chatu.

Pokiaľ pôjdete autobusom alebo vlakom budete musieť ísť zo Starého Smokovca a dostať sa na Hrebienok po svojich. Je to však len kúsok cca 2,5 km.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Turistika,

Video

Fotovoltika na Téryho chate

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €35
0 / 5
Pridať do obľúbených
od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených