Stredoveká dedina sokoliarov  - Vyletik.eu

Popis

Toto jedinečné miesto vás zavedie do dávnych čias remeselníkov a sokoliarov z obdobia Veľkej Moravy. Archeoskanzen pod oravským hradom je novým projektom mladých nadšencov sokoliarskeho umenia a zároveň profesionálnych slovenských sokoliarov známych pod názvom Sokoliari Kráľa Svätopluka. Skupina mladých ľudí sa rozhodla vyčistiť nelegálnu skládku odpadu so zámerom vybudovať toto ojedinelé stredisko. Malebná oravská dedinka sa stáva stelesnením života ľudí v rannom stredoveku a vyobrazením neskazenej čistej prírody v súhre so živými tvormi. Okrem starobylých obytných domčekov a ľudí oblečených v dobových kostýmoch sa môžete tešiť aj na zvieratá, jazdu v rebrinovom voze, profesionálne sokoliarske vystúpenia, či nádherné prostredie. Čerešničkou na torte budú ukážky dobových remesiel ako napríklad kováčstvo alebo hrnčiarstvo, ktoré si môžete aj sami odskúšať. 

Archeoskanzen je stále v procese vývoja a jeho zakladatelia aj naďalej pracujú na jeho budovaní a zdokonaľovaní. Aj z toho dôvodu sa nejedná o turistickú atrakciu s celoročnou nepretržitou prevádzkou, a na rozsiahlejšej výstavbe sa stále pracuje. Počas letných prázdnin  ponúkajú sokoliari vystúpenia s dravými vtákmi približne 4  krát denne. Pre mesiace jún, september a október platí víkendová otváracia doba, a v prípade veľkého záujmu je možné kontaktovať prevádzkovateľov a požiadať o objednávku aj mimo otváracích dní. Nutnosť objednávky sa vzťahuje aj na mesiace apríl a máj, kedy sa vystúpenia a atrakcie organizujú výlučne na vopred dohodnutú objednávku. Počas zimných mesiacov je dedina pod oravským hradom pre návštevníkov uzavretá.

Cesta a parkovanie

Ako sa dostať na stredovekú dedinu sokoliarov? Archeoskanzen sa nachádza v dedinke zvanej Oravský Podzámok v Žilinskom kraji. Lokalitu nájdete vo vzdialenosti približne 10 km od okresného mesta Dolný Kubín. K turistickej atrakcii sa dostanete autom alebo pešo od Obecného úradu Oravského Podzámku len za pár minút.

Cenník

Vstupné sa platí v dobrovoľnej výške v závislosti od toho, akou sumou chcete prispieť ďalšej výstavbe a rozvoju sokoliarskej dedinky.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
Všeobecne platia časy vystúpení: 11:00 13:00 15:00

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.