alt=

Popis Spišského hradu

Spišský hrad sa výši na vápencovej skale, pričom prevyšuje okolie o 200 metrovSvojou rozlohou 4 hektáre sa zaraďuje medzi najväčšie hrady v Európe. Hrad bol postavený v 11. – 12. storočí. Dokazuje to rozsiahly archeologický výskum, ktorý sa tu vykonával 10 rokov.

Hrad mal veľa  majiteľov z významných rodov. Každý z majiteľov hradu prispel novou stavbou. Postupne sa tak zdokonaľovala obrana, architektúra a veľkosť hradu. Medzi majiteľov hradu patria napríklad Alžbeta Kumánska, Ján Jiskra, rod Zápoľských, Habsburgovci, Turzovci a Csákyovci. Práve Csákyovci boli jeho poslední majitelia. Jeho vlastníkmi boli od roku 1636 až do roku 1945. Tento rod však prestal hrad obývať na konci 17. storočia. Csákyovci sa presťahovali do kaštieľov a v hrade zostala iba vojenská posádka. Spišský hrad v roku 1780 vyhorel a zostal opustený. Od tej doby chátral až do 20. storočia.

V hrade sa nachádza niekoľko bufetov, toalety a samozrejme aj expozícia.

Cesta na Spišský hrad

Ako sa dostať na Spišský hrad? Na Spišský hrad sa dostanete z obce Spišské Podhradie, ktorá leží hneď pri diaľnici D1. V Spišskom podhradí sú umiestnené informačné tabule a šípky, ktoré vás budú navigovať na platené parkovisko.

Z toho parkoviska vedie na hrad cesta a chodník, ktorá by vám nemala zabrať viac ako 45 min. Toto parkovisko leží na okraji obce Spišské Podhradie. Priamo pod hradom sa nachádza ešte jedno parkovisko, avšak to býva niekedy plné. Trasa z parkoviska pod hradom trvá asi len 5 minút. Cesta je položená na miernom svahu, ale celá trasa je pohodová.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Prehliadky, Turistika,

Video

Spišský hrad

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Ivan

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Je to naozaj neskutočné miesto. Určite navštívime ešte raz.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €50
0 / 5
Pridať do obľúbených