Šarišský hrad  - Vyletik.eu

Popis Šarišského hradu

Šarišský hrad sa vypína na Šarišskom vrchu nad mesto Veľký Šariš v Prešovskom okrese. Šarišský hrad patril medzi najväčšie hrady na Slovensku. Hrad respektíve jeho zrúcanina sa rozprestiera na 2,7 hektároch. Bol postavený za účelom ochrany obchodnej cesty tiahnucej sa naprieč korytom rieky Torysa.

Šarišský vrch na ktorom stojí hrad bol obývaný už v neolite a taktiež počas všetkých neskorších období. Nie je známe kedy bol Šarišský hrad postavený, avšak prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1245. Išlo o významný hrad, ktorý bol sídlom županov, centrom správneho celku a dokonca bol určitým časom sídlom kráľov.

Na hrade sa vystriedalo veľa majiteľov pričom mnohý z nich prispeli na výstavbe hradu, čo spôsobilo, že išlo o mohutnú a dobre chránenú pevnosť, ktorá mávala posádku až 200 pešiakov.

Dominantou hradu bola 14 metrová veža s hrúbkou múrov až 4 metre. Celý hrad bol obohnaný mohutným múrom, ktorý bol doplnený 14 baštami so strieľňami.

Dnešná podoba hradu sú pomerne zachovalé bašty s múrmi hradu, hlavná veža a tiež brána.

Cesta na hrad a parkovanie

Ako sa dostať na Šarišský hrad a kde zaparkovať? Cesta na Šarišský hrad je pomerne jednoduchá a vedie po žltej značke. Žltá značka začína pri kostole v obci Veľký Šariš. Tu sa nachádza aj autobusová zastávka. Parkovisko sa nachádza o niečo ďalej po žltej značke (na konci obce smer Prešov > Veľký Šariš). Nájdete ho po pravej strane. Vedľa cesty na hrad sa nachádzajú lavičky a ohniská, kde si môžete oddýchnuť. Celá cesta je pohodová a zvládnu ju aj deti.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky, Turistika,

Video

Šarišský hrad - Prešov, Slovakia (from above)

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €35
0 / 5
Pridať do obľúbených
od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených