alt=

Popis Pustého hradu

Pustý hrad (známy aj ako Starý Zvolenský hrad), stojaci na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorie pri Zvolene na strednom Slovensku, nad sútokom riek Hron a Slatina, návštevníkov prekvapí rozlohou, ktorá je porovnateľná s oveľa slávnejším Spišským hradom.

Zaberá plochu viac ako štyri hektáre a patrí medzinajrozsiahlejšie hradné zrúcaniny nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Keďže zakonzervované zrúcaniny nebolo z mesta Zvolen takmer vôbec vidieť, odlesnila sa časť kopca Horného hradu. V súčasnosti je možné nielen vidieť ruiny hradieb od Zvolena, ale zároveň Pustý hrad ponúka výhľad na Zvolenskú kotlinu a okolité pohoria.

V 12. storočí tu vybudovali kráľovský hrad, ktorý slúžil ako sídlo zvolenského kráľovského komitátu, ktorý zaberal územie približne dnešného stredného Slovenska. Výstavba hradu pokračovala v rokoch 1241 – 1255, kedy bolo vybudované veľké opevnenie – na Hornom hrade a bol opevnený aj Dolný hrad. V roku 1452  hrad pri dobýjaní Jánom Huňadym zničil požiar a odvtedy ostal v ruinách.  V čase tureckého nebezpečenstva bola na hrade postavená strážna veža – vartovka.

Areál Pustého hradu s priestorom súčasného archeologického výskumu je sprístupnený pre verejnosť a vedie k nemu trasa náučného chodníka Pustý hrad.

Cesta na Pustý hrad

Pustý hrad leží južne o mesta Zvolen na vrch Javorie. Na Pustý hrad vedie viacero ciest, ale my odporúčame ísť po modrej turistickej značke, ktorá začína v meste Zvolen v parku Ľudovíta Štúra, pokračuje popri Zvolenskom zámku až na Pustý hrad. Pokiaľ nechcete vašu túru začať v meste, môže byť vaše štartovacie miesto s názvom Pod Haputkou. Ide o miesto nachádzajúce sa asi 300 metrov za zimným štadiónom. Nájdete tu aj menšie parkovisko, kde môžete nechať zaparkované ale tiež informačné tabule ukazujúce smer cesty. Cesta sa nesie po modrej značke smerom do zalesneného kopca, kde po zdolaní serpentín po chvíli prídene na miesto Dolného hradu. Modrá značka ďalej pokračuje na Horný hrad a neskôr vedie okľukou naspäť na mesta Zvolen.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Dobrodružstvo, Prehliadky,

Video

SLOVAKIA - PUSTÝ HRAD

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €20 za noc
0 / 5
Pridať do obľúbených
od €18
0 / 5
Pridať do obľúbených