Považský hrad - Vyletik.eu

Popis Považského hradu

Považský hrad sa nachádza 5 km od centra Považskej Bystrice. Týči sa na vysokom bradle nad obcou Považské Podhradie a riekou Váh. Hrad bol postavený už v roku 1128. Kráľ Matej I. ho daroval bratom Podmanickým, ktorí ho vlastnili až do vymretia rodu. Ďalší majitelia Balassovci hrad rozšírili ale neskôr sa presťahovali do renesančného kaštieľa pod hradom. Neskôr hrad napadla a poškodila cisárska armáda Leopolda I. V roku 1858 okolie Považskej Bystrice zastihlo zemetrasenie pri ktorom bol hrad definitívne poškodený a opustený.

Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu, rieku Váh a mesto Považská Bystrica. Z hradu sa zachovali časti paláca, veží a opevnenie. Nedávno bol hrad zrekonštruovaný a bol tu vybudovaný aj vyhliadkový mostík. Prechádza na Považský hrad patrí medzi tie menej náročné, ktoré určite zvládnu aj deti a starší ľudia. Pri pomalom tempe trvá cela trasa asi 15 min.

Cesta na Považský hrad

Na Považský hrad sa môžete dostať z Považského Podhradia, kde je autobusová zastávka ale aj vybudované parkovisko. Parkovisko sa nachádza pri bielom renesančnom kaštieli. Tu začína trasa na hrad.  Priamo až pod Považský hrad vedie poľná cesta. Cela trasa trvá asi 15 minút. Na konci poľnej cesty priamo pod hradom sa nachádzajú dlhé drevené schody, ktoré vás zavedú až na nádvorie hradu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Prehliadky, Turistika,

Video

Považský hrad - Dokumentárny film 2020 - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Ivan

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Na Považskom hrade som bol asi po 15 rokoch a je to tam zmenené na nepoznanie. Páni ktorí rekonštruovali hrad odviedli kus práce. Veľká poklona.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.