Pancierový vlak vo Zvolene  - Vyletik.eu

Popis pancierového vlaku

Pri potulkami mestom Zvolen môžete naraziť na Pancierový vlak, ktorý je umiestnený vo Višnovského parku, hneď pod Zvolenským zámkom. Vlak je vernou replikou pancierového vlaku Hurban. Replika bola použitá vo filme „Deň, ktorý neumrie“, ktorý bol venovaný SNP a pancierovému vlaku.

Na Slovensku boli celkovo vyrobené pancierové vlaky, ktoré boli aj zapojené do bojov SNP. Boli to vlaky Hurban, Štefánik a Masaryk. Vlaky disponovali obrnenými vozňami. Každý vozeň mal vlastnú funkciu. Boli to napríklad delový vozeň so 100 mm húfnicou, tankový vozeň s 3 delami, guľometný vozeň s ťažkými guľometmi. Posádka vlaku pozostávala zo 70 až 75 mužov.

Vlaky sa aktívne zapájali do bojov SNP. Ich akcie boli spočiatku veľmi účinné. Aj keď boli vlaky ťažko poškodené vždy splnili svoj cieľ a následne boli opravené. 23. októbra však boli vlaky nútené ustúpiť a ukryť sa v tunely pri obci Harmanec pred postupujúcou nemeckou armádou. Posádky ich následne opustili a pridali sa k partizánom.

Foto zdroj: Peter Bombala

Cesta k vlaku

Ako sa dostať k pancierovému vlaku? Vlak leží vo Višnovského parku vo Zvolene. Park sa nachádza hneď vedľa Zvolenského zámku a neďaleko žel. stanice.

Vybavenie

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.