Oravský hrad  - Vyletik.eu

Popis Oravského hradu

Oravský hrad sa týči na vysokom brale nad obcou Oravský Podzámok vo výške 112 metrov nad hladinou rieky. Toto impozantné sídlo vzniklo už v 13. storočí na mieste ešte staršieho opevnenia . Hrad sa prvýkrát spomína v roku 1267, kedy ho Miko Balaš vymenil za Žilinu, Varín a Sučany s kráľom Belom IV. Následne hrad vlastnilo niekoľko významných šľachticov, ako  Matúš Čák Trenčiansky, Karol Róbert, gróf Leopold, Ctibor zo Ctiboríc. V roku 1441 sa stáva majiteľom Peter Komorovský, ktorý ho ubránil pred husitmi. Neskôr hrad opravil a vylepšil opevnenie. Opevnenie hradu bolo opäť zlepšené za vlastníctva Mateja Korvína. V roku 1556 hrad za 18 338 zlatých prenajal do dlhodobého vlastníctva František I. Turzo. Turzovci dali hradu dnešnú podobu renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel, ďalší majitelia Pálfiovci ho však opravili. Hrad prešiel mnohými obdobiami, o čom svedčí aj interiér, je v štýle gotiky, renesancie a romantizmu.

V hrade sa dnes nachádza prírodovedné, etnografické, archeologické a historické múzeum. Najvýznamnejšou časťou múzea je však samotný hrad a jeho zariadenie. Na hrade sa počas roka koná veľmi veľa zaujímavých podujatí, ako napríklad „Večerná historická prehliadka pri nočnom osvetlení, Noc krvavej grófky, Umenie starých majstrov
a Deň v stredoveku“. Na hrade sa tiež uskutočňujú svadobné obrady.

Cesta na Oravský hrad

Ako sa dostať na Oravský hrad? Cesta na Oravský hrad začína v obci Oravský Podzámok, kde sa nachádza aj platené parkovisko. Z parkoviska na hrad je to asi 6 minút chode. Pod oravský hradom začína aj modrá turistická značka, ktorá sa napája na červenú turistickú značku a tá vedie až k Oravskej priehrade.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Oravský hrad 🇸🇰

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Nedeľa
8:30 - 17:30 8:30 - 17:30 8:30 - 17:30 8:30 - 17:30 8:30 - 17:30 8:30 - 17:30 8:30 - 17:30

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.