Ochtinská aragonitová jaskyňa Požiadavka

0 / 5
Pridať do obľúbených Vytlačiť
Cena: dospelí €6
Ochtinská aragonitová jaskyňa  - Vyletik.eu

Popis

Ochtinská aragonitová jaskyňa nachádzajúca sa v Revúckej vrchovine na strednom Slovensku. Je doslova svetovou raritou a unikátnym prírodným javom podzemného krasu. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jaskyňa je prístupná štôlňou dlhou 145 m, ktorá ústí do jaskynných priestorov v nadmorskej výške 642 m. Z celkovej dĺžky 300 m je od roku 1972 verejnosti sprístupnených 230 m (trvanie prehliadky 30 minút).

Na základe údajov o jej dĺžke možno usudzovať, že nejde o veľkú jaskyňu. Je však mimoriadne cenná. Jej hodnotu vytvára aragonitová výzdoba (známy je najmä útvar Srdce Hrádku), ktorá je jediná svojho druhu v strednej Európe, pričom na celom svete je podobných jaskýň len niekoľko.

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu objavili v roku 1954. Bohatá a pestrá aragonitová výplň vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov vytvára neobyčajne rôznorodú zmes nádherných obrazov. Za najkrajšie miesto sa považuje Sieň Mliečnej dráhy. Biele aragonitové strapce v pukline na strope žiaria vo svetle lámp ako hviezdy na Mliečnej dráhe. Ojedinelosť a svetová jedinečnosť snehovo bielych kríčkov zaujme každého návštevníka.

Cesta a parkovanie

Ako sa dostať do Ochtinskej aragonitovej jaskyne? Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza západne od mesta Rožňava. K jaskyni sa možno dostať po ceste, ktorá spája mesto Jelšava a obec Štítnik. Približne v strede tejto cesty je odbočka smerujúca do lesov. Pri odbočke je aj stará autobusová zastávka a tiež značka ukazujúcu smer ku jaskyni. Cesta smeruje až k parkovisku, ktoré je od jaskyne vzdialené asi 300 metrov.

Cenník

Trasa Dospelí Deti 6-15r. Študenti, 60 rokov Foto-Video Mimoriadny vstup
Ochtinská aragonitová jaskyňa 6,00 € 3,00 € 5,00 € 10,00 € 30,00 €

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.