Múzeum Červený Kláštor  - Vyletik.eu

Popis múzea Červený Kláštor

História kláštora sa spája s obcou Lechnica, ktorá bola majetkom rodu  Berzeviczyovcov. V roku 1319 daroval Magister Kokoš  Berzeviczy, obec  Lechnicu spišským kartuziánom zo Skaly útočišťa s úlohou postaviť filiálny kláštor. ( Starší názov pre dnešné Kláštorisko v Slovenskom raji.) Neskôr, v 14. – 16. storočí sa do kláštora dostala rehoľa kartuziánov, ktorí dodnes patria k najprísnejším kontemplatívnym rádom v rímsko-katolíckej cirkvi. Venovali sa predovšetkým odpisovaniu, viazaniu a písaniu kníh.

V 15. storočí vpadli na naše územie husitské vojská z Čiech a ich okupácia zapríčinila chátranie kláštora, ako aj hospodársky úpadok priľahlých obcí. Neskôr, v 2. polovici 15. storočia začínala na našom území reformácia a prevládali  neustále boje o trón medzi Ferdinandom Habsburským a Jánom Zápoľským, ktoré viedli k čoraz väčšej náboženskej neznášanlivosti v krajine. Týmto rozvratom v krajine utrpeli obe spišské kartúzy ( kláštory kartuziánov). Začali strácať majetky a mnísi sa začali postupne sťahovať do pokojnejších oblastí ako Poľsko, Rakúsko a Morava. V roku 1563 bol kláštor zrušený a smrťou posledného mnícha Priora zanikol aj prakticky. Až v roku 1711 sa do kláštora dostali benediktíni, ktorí striktne dodržiavali askézu (odriekanie ). Venovali sa hospodárstvu, včelárstvu, pestovaniu kultúrnych plodín, liečivých bylín a stromov. Najvýznamnejší z týchto mníchov bol mních Cyprián. Mnísi tento kláštor postupne rekonštruovali do čoraz populárnejšieho barokového štýlu. Práve za čias benediktínov kláštor získal podobu, ktorú poznáme dodnes. 24. apríla 1782 bol v Červenom kláštore prečítaný na rozkaz Jozefa II cisársky dekrét, podľa ktorých mali byť všetky kláštory z ktorých nevyplýval žiadny úžitok zrušené. Kláštor tak prepadol štátu, ktorého majetkom je dodnes.

Múzeum Červený kláštor sa nachádza v okrese Kežmarok v rovnomennej dedinke. Je otvorený  od 1.11.2017 do 28.2.2018, denne od 10:00 hod. do 17:00 hod. Posledný vstup do hradu je umožnený o 16:30 hod.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Červený kláštor

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €35
0 / 5
Pridať do obľúbených
od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených