Lietavský hrad - Vyletik.eu

Popis Lietavského hradu

Neďaleko Rajeckých Teplíc južne od Žiliny sa na východnom okraji Strážovských vrchov vypínajú zrúcaniny hradu Lietava. Patrí k najrozsiahlejším a najnavštevovanejším zrúcaninám na Slovensku.

Táto mohutná stredoveká pevnosť zohrala v dejinách severozápadného Slovenska dôležitú úlohu. V stredoveku hrad považovali za nedobytný a pod jeho panstvo patrilo široké okolie Rajeckej kotliny.

Hrad vznikol začiatkom 14. storočia a jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr patril rôznym šľachtickým rodom. Po vymretí Thurzovcov začal od 17. storočia pustnúť a postupne sa premenil na rumovisko. Návšteva hradného vrchu ponúka atraktívny výhľad do širokého okolia.

Ako sa dostať na Lietavský hrad?

Ako sa dostať na Lietavský hrad? Dostať sa na Lietavský hrad je možné dvoma cestami:

Lietavská Svinna
Cesta na hrad Lietava začína v obci Lietavská Svinna pri kostole. Tu začína zelená značka, ktorá sa tiahne z dediny, cez lúku až na zalesnený vrchu Cibulník, na ktorom je položený hrad. Zelenú značku postupne vystrieda modrá značka, ktorá pokračuje až na hrad.

Lietava - Majer
Ďalšou alternatívou je trasa z obce Lietava - Majer. Táto trasa je však o niečo dlhšia. Táto trasa začína za potravina Jednota, kde treba zahnúť doprava (na ceste je aj tabuľa zo smerom hrad a autobusová zastávka). Na tomto mieste narazíte na modrú značku, ktorá sa tiahne niekoľko stoviek metrov po asfaltovej ceste, ktorú na konci dediny vystrieda poľná cesta. Táto cestička neskôr pokračuje do lesa a vedie až na hrad.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Dobrodružstvo, Prehliadky, Turistika,

Video

Lietavský hrad - Hrad Lietava - 2018 - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Kuko

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Wow! Po Spišskom hrade asi najväčšia zrúcanina na SK. Je to tam fakt top.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.