alt=

Popis Kežmarského hradu

Kežmarský hrad – jediný zachovaný hrad na Spiši, ktorého prvá písomná zmienka pochádza z roku 1463 vznikol za účelom obrany mesta. Imrich a Štefan Zápoľský boli staviteľmi a prvými majiteľmi tohto zachovaného hradu. V roku 1528 ich vystriedala rodina Lasky, v roku 1571 Ján Rueber a v rokoch 1579 – 1684 ho vlastnili štyri generácie rodiny Thököly. Posledným majiteľom hradu bol Ferdinand Rueber a v roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok.

Expozícia Kežmarského hradu
Aktuálne sú v hrade sprístupnené historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia. Samostatné expozičné celky predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov, MUDr. Vojtecha Alexandra – zakladateľa röntgenológie v Uhorsku, dejiny Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, Rodina Thököly, Židovská komunita v Kežmarku… Prehliadka areálu hradu je spojená s návštevou hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

Prvý známy turistický výlet do Vysokých Tatier
Tento hrad sa stal východiskom prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Organizátorom výletu bola kňažná Koscielecká, bohatá vdova po istom ruskom veľmožovi, ktorá sa vydala za tunajšieho hradného pána. Jej nový manžel však z túry, ktorej sa zúčastnilo i niekoľko kežmarských mešťanov, nebol vôbec nadšený, naopak. Keď sa kňažná vrátila, obvinil ju z amorálneho tárania sa divočinou s cudzími mužmi a nechal ju zatvoriť do hradnej temnice s výhľadom na „Snežné hory“, ako sa Tatry v tej dobe nazývali.

Cesta na Kežmarský hrad

Ako sa dostať na Kežmarský hrad? Jedna z tunajších najvzácnejších kultúrno-historických pamiatok, Kežmarský zámok, stojí v historickom centre starobylého spišského mesta Kežmarku. Priamo pri vstupnej bráne do hradu sa nachádza parkovisko.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
EXPOZÍCIE HRADU A HISTORICKÝCH VOZIDIEL
máj - september pondelok - nedeľa od 9:00 do 18:00 (posledný vstup o 16:30)
október až apríl pondelok - piatok od 9:00 do 16:00 (posledný vstup o 15:00)
sobota, nedeľa a štátne sviatky zatvorené (obednajšia prestávka od 12:00-13:00)

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.