alt=

Popis kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky sa nachádza v meste Spišská Belá. Kaštieľ Strážky spolu s kostolom Svätej Anny a zvonicou jadrom tvoria jeden celok ako národná kultúrna pamiatka a architektonický skvost Spiša. Objekt bol rekonštruovaný permanentne od 15. storočia, čo je neogotické obdobie až do 19. storočia.

Kaštieľ patril v 16. až 18. storočí rodine Horváth – Stansithovcov. Táto rodina sa zaslúžila o založenie latinskej humanistickej školy pre deti spišských šľachticov a knižnice. Táto knižnica patrila medzi najbohatšie v Uhorsku. 19. storočie kaštieľa znamenalo, že sa dostal pod správu a do majetku rodín Medňanský a Czóbelovci. Po smrti poslednej majiteľky a užívateľky kaštieľa barónky Czóbelovej sa kaštieľ dostal pod správu Slovenskej národnej galérie.

Súčasťou kaštieľa je aj anglický park ukončený riekou Poprad. Súčasťou hradu sú aj expozície historického nábytku a interiérových predmetov, i umeleckého remesla. Pôvodné remeselné predmety sa zachovali v kaštieli len ojedinele a v záujme doplnenia uceleného interiéru pôvodný mobiliár dopĺňajú ukážky historického porcelánu, sklá a kobercov.

Súčasťou expozície je kolekcia portrétov do sedemnásteho až devätnásteho storočia, ktorá pozostáva z rodovej galérie. Súčasťou je aj historická expozícia v knižnici, ktorá je pretkaná dejinami obce a kaštieľa. Expozície dopĺňa aj expozícia sôch 20. storočia, ktorú je možné vidieť v parku kaštieľa.

 

Cesta do kaštieľa Strážky

Ako sa dostať do kaštieľa Strážky? Kaštieľ Strážky leží medzi mestami Kežmarok a Spišská Belá. Kaštieľ sa nachádza priamo pri hlavnej ceste, ktorá spája tieto dve mesta. Zo smeru Kežmarok > Spišská Belá nájdete kaštieľ po pravej strane. Zaparkovať však môžete na parkovisku, ktoré sa nachádza pár desiatok metrov ďalej po ľavej strane cesty, pri autobusovej zastávke.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Audio sprievodca Kaštiel Strážky

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Nedeľa
zatvorené zatvorené 10:00 - 17:00 10:00 - 17:00 10:00 - 17:00 10:00 - 17:00 10:00 - 17:00
V tieto dni máme zatvorené 1. január – Nový rok, Deň vzniku SR 30. marec – Veľký piatok 1. november – Sviatok Všetkých svätých 24. december – Štedrý deň 25. december – 1. sviatok vianočný 26. december – 2. sviatok vianočný

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.