Izba starých materí  - Vyletik.eu

Popis izby starých materí

Izba starých materí nie je len obyčajným múzeom, toto miesto dokáže návštevníka doslova vtiahnuť do dávnych čias našich starých a prastarých mám. Nevšedné obecné múzeum s nádychom zemianskeho štýlu oživuje spomienky našich predkov a názornou ukážkou vtedajšieho obydlia približuje dnešnej generácii ich bežné životy. 150 rokov stará budova pozostáva z troch miestností, ktorými sú vidiecka izba s tradičným nábytkom, stodola a miestnosť s písomnosťami a fotografiami, vďaka ktorým získate lepší prehľad o situácii na prelome 19. a 20. storočia. Zaujímavosťou je, že vystavené exponáty boli zapožičané alebo darované priamo od rodákov obce Párnica, kde sa obecné múzeum nachádza. Pre milovníkov netradičných zážitkov sa obec rozhodla umožniť aj prenájom izby pre fotografické účely, a tiež pre účely jednorázového nocľahu, počas ktorého si návštevníci môžu na vlastnej koži okúsiť osobitú atmosféru, vychutnať tradičné jedlo a obliecť si dobový odev.

Obecné múzeum sa môže pochváliť 230 exponátmi, ktoré zahrňujú typické zariadenie, staré písomné doklady, pôvodnú školskú kroniku od roku 1908,  ručne maľovanú truhlicu z roku 1862 a množstvo ďalších originálnych predmetov a listín, na ktoré sú rodáci patrične hrdí. Na mieste sa platí dobrovoľné vstupné.

Cesta a parkovanie

Muzeálnu budovu nájdete v obci Párnica, ktorá je situovaná v tesnej blízkosti rieky Orava. Od okresného mesta Dolný Kubín je vzdialená len 9 km smerom na Terchovú. Zaparkovať môžete v blízkosti múzea.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
V súčasnosti je múzeum plne sprístupnené bez nutnosti objednávky každú stredu od 14.00 – 17.00 hod. Mimo uvedených otváracích hodín je možné Izbu starých materí navštíviť, ale len formou objednania prehliadky prostredníctvom telefonickej alebo e-mailovej komunikácie.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.