Hričovský hrad - Vyletik.eu

Popis Hričovského hrad

Hričovský hrad leží nad obcou Hričovské Podhradie, ktoré sa nachádza 13 kilometrov od Žiliny. Hrad sa vypína na severnom konci Súľovských vrchov v nadmorskej výške 507 metrov.

Hrad sa spomína už v roku 1207 ako majetok nitrianskeho biskupa. Ide teda o jeden z najstarších hradov na Považí. Ďalšia zmienka o Hričovskom hrade je z roku 1254, kedy mal byť hrad darovaný kráľom Belom IV magistrovi Tolušovi. Neskôr sa hrad dostal do vlastníctva rodu Balašovcov. Ich úhlavný nepriateľ Matuš Čák ho však dobil a stal sa jeho novým majiteľom. Balašovci hrad získali späť až po smrti Matúša Čáka v roku 1321. Neskôr sa stal hrad kráľovským majetkom až do polovice 15. storočia, kedy sa hradu zmocnili husiti. Následne hrad vystriedalo niekoľko majiteľov až kým ho od Anny Likarky kúpil František Turzo. Turzo aj so svojou manželkou Katarínou Zrínskou bývali prevažne na Bytčianskom zámku a v časoch ohrozenia na dobre opevnenom Lietavskom hrade. Hričovský hrad tak postupne chátral až do dnešných dní, kedy je z neho zrúcanina. Momentálne prebieha na Hričovskom hrade rekonštrukcia.

Zo samotného vrcholu hradu je nádherný kruhový výhľad na okolitú prírodu. Kúsok pod hradom sa nachádza altánok s ohniskom a posedením.

Cesta na Hričovský hrad

Ako sa dostať na Hričovský hrad? Na Hričovský hrad sa možno dostať z obce Hričovské podhradie, ktorá leží pod hradom. Hričovský hrad je súčasťou náučného chodníka, ktorý začína v tejto obci. Východiskový bod je pri miestnej krčme, kde sa nachádza parkovisko a neďaleko aj informačná tabuľa. Od krčmy treba pokračovať po červenej značke. Náučné tabule a značky sú od seba vzdialené takmer na dohľad. Cesta vedie poľnou cestou popri domoch až kým prídete na lúku, odkiaľ už je možné vidieť Hričovský hrad. Cesta pokračuje vstupom do náprotivnej hory, kde sú ďalšie informačné tabule. Tu už cesta začína postupne stúpať. Tento lesný chodník pokračuje až na rázcestie, kde je umiestnený aj drevený altánok. Tu treba zahnúť doprava. Z tohto bodu je Hričovský hrad vzdialený len pár desiatok metrov. Z Hričovského hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Adrenalín, Turistika,

Video

Hričovský hrad - Hrad Hričov 4K - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Ivan

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Veľmi pekné miesto. Z vrchu hradu je pekný výhľad.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.