Hrad Zborov  - Vyletik.eu

Popis hradu Zborov

Zrúcaniny hradu Zborov ležia neďaleko obce Zborov v okrese Bardejov. Tento mohutný hrad bol postavený pravdepodobne v 14. storočí. Prvá zmienka o hrade je z roku 1347. Hrab bol pravdepodobne postavený za účelom ochrany obchodnej cesty vedúcej z Poľska a ochrany uhorskej hranice.

Pôvodný gotický hrad bol kráľovským majetkom. Hrad pozostával z nádvoria, hranolovej veže, palácu, kaplnky a obranných múrov. Neskôr, keď bol hrad vo vlastníctve Cudarovcov bol rozšírený o ďalšie nádvorie s baštami. Počas vlastníctva rodu Šeredyovcom boli vykonané významné stavebné úpravy z dôvodu tureckého nebezpečenstva, ale aj na základe vyšších požiadaviek na pohodlie. Išlo o komplexnú prestavbu jadra hradu, ale tiež obranných prvkov. Bolo vybudované nové nádvorie s obrannými baštami a padacím mostom.

Hrad bol počas Thökölyho povstanie dobitý cisárskym vojskom. Naposledy bol hrad ešte v listinach spomínaný počas v roku 1704 ako ako funkčný. Neskôr sa však majitelia presťahovali do paláca a hrad začal pustnúť. Hrad bol výrazne poškodený počas 1. sv. vojny.

foto zdroj: mapio.com, hradzborov.sk, facebook.com

Cesta na hrad Zborov a parkovanie

Ako sa dostať na hrad Zborov a kde zaparkovať? Dostať sa na hrad zborov je pomerne jednoduché. Na hrad vedú dve trasy, a to červená a žltá turistická značka. Obidve trasy vedú z obce Zborov.

Trasa po žltej značke začína na konci obce zborov, hneď pri uvítacom orbe dediny začína je odbočka z hlavnej cesty na poľnú cestu, ktorá pokračuje smerom na hrad. V blízkosti nie je žiadne parkovisko, preto odporúčame zaparkovať v dedine a ísť po červenej až na toto miesto (Viď na mape).

Trasa po červenej značke začína v centre obce na mostíku cez rieku a pokračuje po pravej strane rieky, popri miestnom družstve až na okraj dediny, kde sa vstupuje do lesa. Cesta vedie až na Sedlo pod Hradským. Tu treba na rázcestí odbočiť smerom na hrad. (Pozor obidva smery vedú po červenej). Od Sedlo pod Hradským je to na hrad ešte asi 1 km.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky, Turistika,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.