Hrad v Starej Ľubovni  - Vyletik.eu

Popis hradu v Starej Ľubovni

Hrad Stará Ľubovňa sa týči nad historickým mestom s rovnomenným názvom. Hrad postavený v 14. storočí stojí na vápencovom brale.  Prvá písomná zmienka o hrade ako o jednom z kráľovských sídiel je z roku 1311. Najstaršiu časť hradu tvorí hlavná veža a gotický palác. Hrad sa po roku 1412 stal sídlom poľských starostov zálohovaných spišských miest čo prospelo jeho rozvoju. V roku 1553 hrad úplne vyhorel. Počas rekonštrukcie sa postavil nový renesančný palác. V roku 1642 bol postavený barokový palác a roku 1647 kaplnka.
V rokoch 1655 až 1661 v ňom boli pred Švédmi ukryté poľské korunovačné klenoty. Po roku 1772 po skončení poľského zálohu spišských miest hrad začal chátrať.

Pod hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Najcennejším exponátom je zrubový grékokatolícky kostol sv.Michala archanjela z Matysovej z roku 1883.

Najpočetnejšie zastúpenie v expozícii majú drevené obytné domy zo začiatku 20. storočia. Pri riešení interiérov obytných domov bol rešpektovaný spôsob života a pomery rodiny. Výber exponátov je bohatý a okrem predmetov dennej potreby tu nájdeme i výrobné nástroje doplnkových zamestnaní obyvateľov: drotára, obuvníka, debnára, tkáčky, stolára. V obytných domoch sú nainštalované ukážky ľudových zvykov: narodenie, svadba, vianoce a veľká noc.

Nádherný hrad vám ponúka ako jeden z mála na Slovensku jedinečnú expozíciu nielen na hrade ale vonku pred hradom. Výlet na tento hrad skutočne odporúčam. Určite neváhajte a navštívte jeden z najkrajších hradov na Slovensku.

foto zdroj: fotky.sme.sk, severovychod.sk, visitspis.sk, nasalubovna.sk

Cesta na hrad v Starej Ľubovni

Ako sa dostať na hrad Stará Ľubovňa? Hrad v Starej Ľubovni nájdete na severovýchode Slovenska a to v meste Stará Ľubovňa. Autom je možný prístup až priamo pod hrad, kde sa nachádza aj parkovisko. Pokiaľ pôjdete peši z mesta Stará Ľubovňa, treba ísť po červenej značke. Zo žel. stanice vám to zaberie 25 až 35 minút. Po ceste narazíte aj na Ľubovniansky skanzen a reštauráciu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Hrad Stará Ľubovňa

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.