Hrad Tematín  - Vyletik.eu

Popis hradu Tematín

Hrad Tematín respektíve jeho zrúcanina sa nachádza v pohorí Považský Inovec asi 18 km od mesta Nové Mesto nad Váhom. Je položený vo výške 546 m.n.m, takže z hradu je skvelý výhľad na desiatky kilometrov ďaleko.

Hrad Tematín bol pravdepodobne postavený už v roku 1242, na mieste staroslovanského hradiska. Hrad bol súčasťou zoskupenia hradov (Trenčiansky hrad, Beckovský hrad, Čachtický hrad), ktoré chránili severo-západné priesmyky Uhorska. Tieto hrady si navzájom signalizovali nebezpečenstvo.

Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1270, kedy bol hrad napadnutý  Belom IV., avšak jeho mohutná obrana útoku odolala. V 14. bol hrad majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Neskôr hrad vystriedal viacero majiteľov až ho do rúk získal Mikuláš Berčéni, ktorý bol významným predstaviteľom Rákociho povstania. Po potlačení povstania cisárskymi vojskami utiekol Berčéni do Poľska a posádka hradu sa vzdala. Hrad bol následne zbúraný a odvtedy chátra.

Základ hradu pozostávali z vysokej štvorbokej veže a paláca, ktorý bol obohnaný múrom. Neskôr bol hrad rozšírený o nádvorie obohnané múrom a baštami.

foto zdroj: mapio.net, youtube.com

Cesta na hrad Tematín a parkovanie

Ako sa dostať na hrad Tematín a kde zaparkovať? Na hrad Tematín sa môžete dostať z obce Hrádok alebo Lúka. Pokiaľ pôjdete z obce Hrádok pôjdete po modrej turistickej značke, potom odbočíte na žltú a na konci sa opäť napojíte na modrú turistickú značku.

Pokiaľ pôjdete z obce Lúka pôjdete po modrej turistickej značke, ktorá vás dovedie až na hrad. Auto môžete nechať zaparkované v obci pri miestnom obchode, kde sa nachádza aj parkovisko.

Vybavenie

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €119
0 / 5
Pridať do obľúbených