Hrad a náučný chodník Šomoška  - Vyletik.eu

Popis hradu Šomoška

Takmer na hraniciach s Maďarskom, v katastri obce Šiatorská Bukovinka sa nachádza zrúcanina malebného hradu Šomoška. Vybudovali ho z šesťbokých čadičových stĺpov a z tohto pohľadu patrí medzi unikátne hrady Slovenska. Pomenovanie dostal podľa maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína. Vznikol pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia po tatárskom vpáde. Po potlačení Rákócziho povstania viacero hradov v okolí na cisárov príkaz zbúrali, ale Šomošku sa pred demoláciou podarilo zachrániť. Stavba však postupne chátrala, pričom posledná veža zhorela v roku 1826 po zásahu bleskom. Hrad zachránila rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia, ktorá sa začala v roku 1972.

Návštevníci hradu Šomoška určite neprehliadnu unikátny prírodný útvar Kamenný vodopád.  Nachádza sa na severovýchodnej strane hradného kopca a je tvorený z vejára šesťbokých kamenných čadičových stĺpcov. V blízkosti vodopádu môžeme navštíviť aj tzv. kamenné more – veľkú plochu uprostred lesa tvorenú len kameňmi. Neváhajte navštíviť okolie obce Šiatorská Bukovinka.

Cesta na hrad Šomoška

Ako sa dostať na hrad Šomoška?Náučný chodník Šomoška začína za obcou Šiatorská Bukovinka. Po príchode do obce Vás budú navigovať informačné tabule až priamo na parkovisko k začiatku náučného chodníka. V malej „vežičke“ pri parkovisku sa platí vstupné. Tu Vám správca na mape ukáže kadiaľ vedie trasa a kde sú najzaujímavejšie miesta.

Po asi 300 metroch prichádzame ku malým jazierkam pri ktorých sú aj lavičky a prameň Dr. Gabriela Krúdyho. Po krátkom oddychu pokračujeme malebnou prírodou trasou popri potoku až sa dostaneme k rozcestníku. My smerujeme na hrad Šomoška takže pokračujeme rovno. Lesnú cestu lemujú stromy, ktoré dosahujú vek až 150 rokov.

Cesta postupne stúpa až sa dostaneme k miestu s názvom kamenné more. Ide o svah nachádzajúci sa pod hradom, ktorý je pokrytý úlomkami bazaltu a zvyškami hradného opevnenie. Pokračujeme po kamennom schodisku a po pár metroch prichádzame k unikátu s názvom  Kamenný vodopád.

Kamenné schodisko, ktorým sme sem prišli pokračuje ďalej. Po pár schodoch sa dostávame priamo pod hradby hradu, odkiaľ sa nám naskytujú prvé výhľady na okolitú krajinu. My však chceme vidieť viac a pokračujeme priamo na hrad kam vedie ďalšie schodisko.

Najzaujímavejšie miesto na hrade je kamenná veža a bastión. Vo veži sú prístupné dve poschodia oddiaľ je kruhový výhľad na susedné Maďarsko.

Po krátkom oddychu sa vraciame chodníkom späť až na rozcestník, kde odbočujeme doprava smerom na kameňolom Mačacia.

Asi po 200 metroch prichádzame ku ďalšiemu rozcestníku, kde sa nachádza rozhľadňa. Z nej je nádherný výhľad na hrad a okolitú prírodu. Neďaleko rozcestníka sa tiež nachádzajú ruiny baníckej osady a colnice.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Dobrodružstvo, Prehliadky, Turistika,

Video

Hrad Šomoška 4K - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.