Hrad Krásna Hôrka  - Vyletik.eu

Popis hradu Krásna Hôrka

Cestou do mesta Rožňava, ktoré leží v národnom parku Slovenské rudohorie, narazíte na dedinku Krásnohorské podhradie. Dedina samotná vás asi neosloví, no nad obcou sa pýši hrad Krásna Hôrka.
Je to hrad zo 14. storočia, ktorý vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1333. Vlastnili ho tri významné rody: Mariášovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najkrajšie hrady na Slovensku.
Hrad ako jeden z mála na Slovensku nepodľahol vojnovému a povojnovému plieneniu a tak si môžete prezrieť takmer originálnu expozíciu hradu. Pôvodné obsadenie hradu je zdokumentované na fotografiách z 18. storočia ktoré sa nachádzajú v expozícii hradu. Asi najkrajšou a najzachovalejšou pamiatkou na hrade je Hradná kuchyňa. Kuchynské nástroje sú pôvodné a všetko to tam vyzerá ako v rozprávke.
Hrad je však z dôvodu požiaru od roku 2012 zavretý až do odvolania. Prebieha na ňom rozsiahla rekonštrukcia, pretože požiar zničil takmer celú strechu a vrchnú časť hradu.

foto zdroj: slovensky-kras.eu, skrz.sk

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Krásna Hôrka 2015 - letecké zábery

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.