Hrad Korlátka  - Vyletik.eu

Jeden z mnohých hradov, ktoré môžete nájsť v Malých Karpatoch je aj hrad Korlátka. Jeho história siaha až do 11. storočia kedy boli položené prvé piliere tohto hradu. Spolu s týmto hradom bol aj hrad Branč vo vlastníctve Abovcov. Neskôr začiatkom 14 storočia hrad patril mocnému pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi Trenčianskému , ktorý však po bitke s uhorským kráľom Karolom I. o hrad prišiel.  Korlatský hrad sa tak v roku 1321 stal kráľovským majetkom. Ako každý majestátny hrad, aj tento si svojim životom prešiel mnohými majiteľmi ako boli vojvoda Stibor (1394) , kráľ Žigmund (po roku 1434 ) , kráľ Matej Korvín , člen rytierskeho radu Ján Plakner. Do roku 1700 sa tu vystriedali aj Pongrácovci i Appóniovci. Istý čas mal na hrade majetkový podiel i šľachtičný rod Wiindisschgrätzovcov.

Hrad od polovice 18 st. pomaly pustol. Z jednotlivých stavieb sa zachovali zvyšky múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia.

Hrad Korlátko je svojou dostupnosťou vynikajúcim tipom pre Váš nedeľný výlet. Cesta k nemu je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie. Zrúcaninu hradu navštívite aj pri nedostatku času v prípade, že cestujete po okolí.

Ak ste typ, ktorý ma radšej pohodlie ako celodňovú turistiku tak toto je rozhodne pre Vás. K hradu sa dostanete celkom blízko aj autom. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava. Následne pôjdete stále rovno až ku koncu obce, kde nájdete menšie parkovisko kúsok za cintorínom. Pri chate SNP musíte odbočiť smerom doprava. Z tade je to potom už len pár minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad Korlátko.

Cerovský hrad. Zrúcanina hradu Korlátko, Hrad Korlátka, Korlátsky hrad

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.