alt=

Popis hradu Hrušov

Počiatky hradu Hrušov, nie sú presne známe. Výstavba hradu je však datovaná na rok 1253, kedy sa po prvý krát spomína historických dokumentoch. Hlavnou funkciou hradu bolo stráženie obchodnej cesty, spájajúcej Požitavie s Ponitrím. V rokoch 1321 až 1344 patril rodine Levických, neskôr sa stal kráľovským majetkom.

Hrušovský hrad počas svojej existencie vystriedal niekoľko vlastníkov a významných rodín. V roku 1708 sa stal útočiskom protihavburských povstalcov. V ten istý rok bol hrad dobitý a zničený cisárskymi vojskami, od týchto čias chátra.

Hrad Hrušov má prevažne oválny pôdorys, ktorý pozostáva z prvého a druhého predhradia a vnútorného hradu. V čase jeho najväčšej slávy bol hrad dobre chránený. Disponoval mohutnými múrmi, budovami so strieľňami a delovou baštou.

Z hradu sa do dnes zachovali pomerne dobre zachované ruiny. Hrušovský hrad ponúka nádherný kruhový výhľad na všetky svetové strany. Možno aj preto je táto zrúcanina obľúbeným cieľovým bodom pre turistov, zo Slovenska, ale aj zahraničia.

Cesta na hrad Hrušov

Ako sa dostať na hrad Hrušov?Na hrad Hrušov sa možno dostať viacerými cestami. Najzaujímavejšou trasou je asi trasa z obce Skýcov, kde môžete nechať zaparkované auto. I keď ide o dlhšiu trasu je pomerne nenáročná. Trasa vedie po zelenej značke, ktorá sa neskôr spája z červenou značkou a vedú až priamo na hrad. Zelená trasa ďalej pokračuje až o obce Topoľčianky. Ďalšou možnou trasou je trasa po červenej značke, na ktorú sa napojíte priamo z hlavnej cesty spájajúcej obce Topoľčianky a Skýcov. Z hlavnej cesty sa odbočuje smerom do lesa. Nachádza sa tu aj autobusová zastávka a malé nestrážené parkovisko.

Vybavenie

Aktivity v okolí

  Prehliadky, Turistika,

Video

Hrušovský hrad - Dokument - 4K - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • Betka

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Aj keď ide len o zrúcaninu je to naozaj pekné miesto na rodinný výlet. Pod hradom je spravené posedenie s ohniskom, kde sa dajú opiecť špekačky a posedieť.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.