Hrad Dobrá Voda  - Vyletik.eu

Popis hradu Dobrá Voda

Hrad Dobrá Voda je zrúcanina gotického hradu vo výške 320 metrov nad morom s plochou 8460 7 metrov štvorcových, krajiny rezervácií Slopy. Postavený bol v hornatom teréne na skalnom výbežku, na hrebeni Malých Karpát. Prvá písomná zmienka sa zachovala už od roku 1263. Keďže išlo o strážny hrad, naozaj v starších časoch ho tvoril palác a štvorboké veže a kaplnka.

Hrad bol vystavaný v 13. storočí a neskôr prestavaný. Od 19. storočia tentokrát postupne chradne. Z historického hľadiska jeho hlavnou funkciou bolo ochrániť horský priesmyk v danej časti Karpát. Jeho založenie sa pričinil Abu Veľký. Tak ako väčšina slovenských hradov aj tento hrad mal v minulosti viacerých majiteľov. Hrad vlastnili aj Erdődyovci, ktorí patrili k najznámejším rodom a majiteľom tohto hradu. V roku 1762 tento hrad vyhorel, no bohužiaľ sa ho nepodarilo už obnoviť. Ešte aj dnes je to možné vidieť najznámejšie architektonické črty A to štvorhranu vežu, väčšiu a menšiu, ale aj zvyšky hospodárskych budov.

 

V okolí hradu sa nachádza židovský cintorín, ktorý disponuje zaujímavými náhrobnými kameňmi. Niektoré stoja a niektoré sú vyvalené. Okolie sa nachádza borovicový les. Pre milovníkov turizmu je v okolí hradu aj turistická cestíčka. Práve cesta touto turistickou cestičkou vás privedie k poznaniu, na akej veľkej ploche sa hrad rozlieha. Taktiež sa to dá aj opekať. Prechádzka ruinami hradu poukazuje na krásny výhľad z vyhliadky.

 

Cesta na hrad Dobrá Voda

Hrad je dostupný z obce Dobrá Voda. Cesta na hrad trvá približne 30 minút turistickou cestičkou, ktoré je dobré označená. Samotná cesta začína pri kostole v obci Dobrá Voda. Ide o červenú značku, ktorá vedie popri dvoch starých cintorínoch. Neskôr na križovatke treba zahnúť doprava a potom už iba pokračovať rovno. Hrad sa mám vynára posledných pár sto metrov pred cieľom. Hrad, teda jeho ruina poskytuje príjemné trávenie voľného času a oddychu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

Hrad Dobrá Voda

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

izba na jednu noc €160
0 / 5
Pridať do obľúbených