Gaderská dolina  - Vyletik.eu

Popis Gaderskej doliny

Gaderská dolina leží uprostred Turčianskej časti Veľkej Fatry, asi 20 km od Mesta Martin. Táto dolina sa stalo jednou z najobľúbenejších dolín najmä vďaka mnohým pamiatkam, ktoré sa nachádzajú v blízkosti.

Gaderská dolina sa stala aj miestom, kde bol nakrúcané časti filmu Jánošík. Neďaleko doliny sa nachádza hrad Blatnica, ktorý bol postavený v 13. storočí za účelom ochrany významnej cesty vedúcej z Nitry až do Poľská. Hrad Blatnica však nie je jediným zaujímavým miestom nachádzajúcim sa v blízkosti Gaderskej doliny. Kedže je dolina súčasťou Veľkej Fatry nachádzajú sa tu tiež úžasné vrchy ako Ostrá, Ploská, Tlstá, hlavný hrebeň Veľkej Fatry a mnohé ďalšie.

Priamo nad dolinou respektíve jej súčasťou je vrch Tlstá, pod sebou ukrýva mnohé skalné previsy a jaskyne. Najznámejšou jaskyňou, ktorá sa v oblasti nachádza je jaskyňa Mažarná. V Jaskyni sídlil človek z mladšej doby kamennej a boli tu tiež nájdené kosti diluviálneho medveďa jaskynného.

Dolinou pretekajú potoky s čistou vodou, ktoré stekajú po kaskádach a menších vodopádoch. Gaderská dolina je významná aj vďaka množstvu chránených rastlín, ktoré tu môžete nájsť. Nezaostáva ani zverstvo, ktorého je tu tiež hojne, treba si však dať pozor na medveďa hnedého, ktorý v doline sídli.

foto zdroj: http://cyklopd.wgz.cz, mapio.net

Trasa Gaderskej doliny

Ako sa dostať do Gaderskej doliny, kde zaparkovať a kadiaľ ísť? Gaderská dolina sa nachádza za obcou Blatnica, v ktorej sa aj nachádzajú parkoviská (jedno priamo na konci obce a druhe pri Chatovej osade Gader). Z obce Blatnica sa môžete dostať do Gaderskej doline po žltej turistickej značke, tá začína na parkovisku na konci obce. Žltá značka pokračuje až do Dedošovskej doliny a na Kráľovú skalu.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Turistika,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.