Dobšinská ľadová jaskyňa Požiadavka

0 / 5
Pridať do obľúbených Vytlačiť
Cena: dospelí €8
Dobšinská ľadová jaskyňa  - Vyletik.eu

Popis Dobšinskej ľadovej jaskyne

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v údolí Národného parku Slovenský raj, neďaleko od malého baníckeho mestečka Dobšiná. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku. Jej monumentálne zaľadnenie sa nachádza vo výške 920 – 950 m.n.m. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva.
Vchod do jaskyne ktorý leží vo výške približne 970 m.n.m. bol oddávna známy ako „Studená diera“. Do jaskyne prvý krát vošiel kráľovský banský radca Eugen Ruffíniy 15. Júna 1870. Sprístupnená bola už rok po jej objavení a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená. Z celkovej dĺžky 1232 metrov je verejnosti sprístupnený iba okruh dlhý 475 metrov.
Jaskyňa vznikla pôsobením rieky Hnilec, vyvierajúcej pod Kráľovou hoľou. Presakujúca voda mrzla a tak vytvárala stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad. Podlahový ľad má miestami hrúbku až 25 metrov. Okrem podlahového ľadu sú pozoruhodné najmä ľadové stĺpy a ľadové vodopády vo Veľkej sieni, ľadové záclony alebo aj Veľká opona. Jaskyňu sa určite oplatí navštíviť, no pred vstupom do jaskyne sa poriadne oblečte, pretože teplota v jaskyni dosahuje teplotu nižšiu ako 0 stupňov.

Cesta a parkovanie

Ako sa dostať do Dobšinskej ľadovej jaskyne a kde zaparkovať? Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza na juhzápadnom okraji Národného parku Slovenský raj. Vstup do Dobšinskej ľadovej jaskyne leží nad rovnomennou osadou v nadmorskej výške 969 m.n.m.

Veľké parkovisko sa nachádza priamo v osade. Z parkoviska je to ku vstupu do jaskyne asi 1 km. Cesta ku jaskyni by vám nemala zabrať viac ako 30 min. Od parkoviska vedie modrá turistická značka a tiež náučný chodník.

Cenník

Trasa Dospelí Deti 6-15r. Študenti Foto-Video Mimoriadny vstup
Dobšinská ľadová jaskyňa 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky, Turistika,

Video

Dobšinská ľadová jaskyňa 2012

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených