Devínsky hrad  - Vyletik.eu

Popis hradu Devín

Tento monumentálny historický hrad Devín stojí na strategickej skale nad sútokom riek Dunaj a Morava. V súčasnosti patrí k mestu Bratislava. Hrad Devín je jeden z najstarších slovenských hradov a jeho písomné podklady siahajú až do roku 864. Môžme povedať že sa v ňom písala najstaršia história Slovákov samotného Slovenska. Toto územie Však bolo osídlené už dávno predtým, tak ako nám napovedá archeologický výskum. Ten odhalil nálezy už z doby kamennej. Zachovali sa pamiatky z čias eneolitu.
Bol dôležitou historickou križovatkou, ktorú využívali hlavne ako vojenskú základňu v druhom storočí Rimania. Až do 18. storočia pádu Veľkomoravskej ríše do tohto už spomínaného obdobia často menili majitelia hradu, tak ako nám to napovedajú historické dokumenty. Po tomto období začal hrať posunúť a postupne sa stávali z neho ruiny. Dnes je samotný hrad Devín prekrásnou zrekonštruovanou pamiatkou, ktorá ponúka expozície z našej minulosti, pričom je zachovaná unikátna hradná studňa s hĺbkou až 55 metrov. Jedinečným zážitkom je výlet na tento hrad vyhliadkovou loďou.

Tým že sa vypína majestátny nad rovnomennou obcou zaberá takmer celé meno hradnej skaly nad sútokom. Má jeden z najpohnutejších a najbohatších dejín spomedzi hradných sídiel na Slovensku. Keďže patrí historicky najstarším historický doložený hradným objektom jeho minulosť do dávnych dôb. Tento hrad bol zo strategického hľadiska prirodzenou ochranou široký tok Dunaja udáva 8r dôležitej Obchodnej cesty ktorá pretína má známu Jantárovú cestu vedúcu od Stredomoria k Baltu.
Už sme spomínali archeologické nálezy, a práve tie nám dokladajú, že sa tu vyskytovalo 5 najsilnejších období v histórii. Išlo o halštatské obdobie, keltské obdobie, rímske a veľkomoravské obdobie. Zaujímavosťou spomedzi archeologických nálezov v areáli hradu je hrob, ktorý podľa inventárov dokladá už pomerne vyspelý výtvarný zajtrajších výrobcov.
Práve tieto archeologické nálezy nám poukazuje aj na to akými majiteľmi tento majestátny hrad prešiel. Najznámejší a prehrať najpresnejší majiteľ bol Mikuláš Garay, ktorý dal vybudovať z malej pohraničnej pevnosti brutálne pánske sídlo v štýle neskorej gotiky. Obdobie tohto majiteľa povzniesť hrad tak, že sa rozšíril smerom na východ. Taktiež dal vybudovať gotický obytný palác s prízemím a dvomi poschodiami. Mikuláš Garay sa zaslúžil aj o vybudovanie polkruhovej bašty z východnej strany. Vďaka nemu teda hrad Devín nadobudol ucelený stav ako stavebný komplex stredného hradu.

zdroj: wikipedia.org
fotky.sme.sk: andrej.
fotky.sme.sk: rudo

Cesta na hrad Devín

Ako sa dostať na hrad Devín? Na Devínsky hrad sa dostanete priamo z obce Devín. Priamo pod hradným bralom leží veľké bezplatné parkovisko.  Z parkoviska je to na hrad len kúsok. Hral leží priamo nad obcou Devín. Z parkoviska až na hrad vedie označená cesta. Popri hrade vedie tiež cyklo-trasa turistické značky (červená a modrá). V obci je tiež autobusová zastávka (spoje 28 a 29).  

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.