Dnes sa vyberáme náučným chodníkom cez krajinu, ktorú si predstavujeme pri čítaní knihy Pán Prsteňov. Čaká nás Gotická vyhliadka, zrúcanina Suľovského hradu, rebríky, uchytenia v skalách a množstvo turistov.
Kráčame lesným chodníčkom s miernym stúpaním smerom k najznámejšiemu skalnému miestu, ktoré sa volá Organy. Tieto skaly pripomínajú niečo ako obrovské betónové útvary, na jeseň v hmle majú čaro neskutočného tajomna a vytvárajú atmosféru ako z filmu. Najznámejšou časťou Organov je Gotická brána.
Od tohto miesta je stúpanie strmšie, objavujeme už aj oceľové kruhy a rebríky, pričom jedným očkom už zachytávame zrúcaninu hradu. Na malej plošinke sa dozvedáme, že v minulosti hrad vyhorel, no opravili ho. Neskôr ho však postihlo zemetrasenie a odvtedy iba chátra. Pokiaľ chcete pokračovať až na hrad, pripravte sa na rebríky, oceľové kruhy a jeden úzky prechod, cez ktorý sa budete musieť prevliecť. Ten výhľad však stojí za to.
Náučný chodník na Súľovský hrad z obce Súľov má asi 6 kilometrov s prevýšením okolo 250 metrov a zvládnete ho zhruba za 2 hodinky.
V blízkosti Súľovských skál sa nachádza aj jaskyňa Šarkania diera. Keďže my máme legendy radi, zaujala nás tá, podľa ktorej žil v tejto jaskyni v minulosti drak a nachádzal v nej útočisko. Ako som spomínala na začiatku, prostredie vhodné na knihu Pán Prsteňov 🙂
Tip na výlet a fotky: Anna Pozníková a Jana Haladejová